Етапи розробки веб-додатків

Розглядаючи етапи розробки веб-додатку насамперед, варто зупинитися на основних його відмінностях від звичайного сайту. Веб-додаток є спеціальною програмою, яка може бути запущена в будь-якому браузері. Всі елементи та компоненти відображаються на екрані стаціонарного комп’ютера, ноутбука, смартфона або іншого гаджета, зовні практично нічим не відрізняються від веб-сторінки.

Важливою особливістю даного цифрового рішення є те, що воно містить не тільки контент, але й вікна, функціональні кнопки, покликані виконувати певні дії. Соцмережі, онлайн-офіси та платформи управління підприємством, інтернет-магазини, фото/відео редактори, освітні продукти, системи бронювання та збору інформації, ігри, а також багато інших звичних сучасному користувачеві сервісів – все це веб-додатки.

Вони передбачають складнішу конфігурацію порівняно зі стандартними інформаційними ресурсами, оскільки тут користувач виступає непросто споживачем контенту, але учасником процесу, вступаючи у взаємодію Космосу з компанією.

Кожне з подібних цифрових рішень складається з двох частин: зовнішньої, яка відкривається в браузері в момент відправлення команди, і внутрішньої, яка знаходиться на сервері і включає всі дані, закладені в програму. Інтерфейс створюють із застосуванням таких мов програмування, як Javascript, CSS, HTML, серверну частину пишуть на основі Ruby, Python, PhP, Java та інших технологій.

Для бізнесу такий варіант стає чудовою можливістю залучити нових клієнтів, полегшити комунікацію, реалізувати алгоритм замовлення та отримання послуги чи товару, забезпечити зворотний зв’язок та виконати масу інших завдань, суттєво зменшивши витрати на створення та обслуговування системи. Переваги для клієнта – відсутність необхідності завантажувати та встановлювати програму, легкий та швидкий запуск, простота використання без будь-яких вимог до пристрою та його ресурсів.

Програми відкриваються на всіх гаджетах у різних браузерах, дозволяють виконувати широкий спектр завдань, коректно функціонують за умови грамотної розробки.

Основні етапи створення веб-додатку:

 • Планування – проведення досліджень та збір інформації, аналіз та формування списку завдань.
 • Проектування – процес роботи над проектом.
 • Тестування – пробний запуск з метою пошуку та усунення багів, визначення необхідності доопрацювання і т.д.
 • Запуск – завершальний крок, при успішному виконанні якого стабільно працює.

Над додатком працюють різні фахівці, кожен з яких відповідає за свій фронт: аналітики, UX/UI-дизайнери, фронтенд/бекенд-розробники, тестувальники та ін.

Основні етапи створення веб-додатку:

Аналітика

Створення web програми починається зі збору інформації та аналізу – фахівці студії вивчають сферу діяльності компанії, особливості бізнесу, знайомляться з його цінностями та товарами/послугами, аналізують конкурентів та їх продукти. Основна увага приділяється цільовій аудиторії – формується портрет потенційного користувача, вивчаються його переваги та запити.

Проводиться брифінг із замовником, у ході якого фіксуються всі вимоги та побажання до майбутнього проекту, чітко позначаються функції, алгоритм. Тут важливо вирішити, які цілі має виконувати веб-додаток – для реалізації яких бізнес-завдань він потрібний. Це може бути e-commerce (інтернет-магазин, маркетплейс і т.д.), гра, система букінгу готелів/квитків, соціальна мережа та ін.

Планування

Тепер агенція працює над документацією – вибирається технологія створення web-додатків, складається докладний список всіх елементів, продумуються стилі сторінки або сайту під конкретні функції, формується команда фахівців, які будуть це зробити.

Програми можуть бути односторінковими (SPA) або багатосторінковими (MPA). Можна зробити найпростіший MPV під конкретні завдання. Також можливий варіант використання PWA – прогресивної технології, яка трансформує сайт у мобільний додаток без взаємодії з маркетами, завантаження та встановлення контенту.

Результатом планування стає чітке розуміння цілей та завдань, складене та затверджене технічне завдання, на основі якого планується бюджет, встановлюються терміни. Тому до прототипу важливо визначитися з основними параметрами, в подробицях обговорити кожну деталь і все відповідно оформити.

Прототипування

Прототипування обов’язково входить у проектування веб-додатків та покликане візуалізувати ідею: визначити структуру всіх компонентів та елементів, функціональність, вид інтерфейсу, навігацію. Замовник отримує можливість зрозуміти, як усе виглядатиме, зрозуміти принцип алгоритму, внести правки, щось доопрацювати чи змінити.

Крім того, прототипування необхідне:

 • Перевірки працездатності ідеї, тестування, оцінки перспектив, аналізу на відповідність потребам ЦА та здатність закривати поставлені бізнесом завдання.
 • Пошуку та виявлення проблемних місць, внесення змін до початку повноцінної розробки, що суттєво економить час та ресурси надалі.
 • Створення та затвердження готового макета – візуального представлення технічного завдання, яким замовник потім приймає роботу.
 •  Можливості точно прорахувати остаточну ціну робіт та кількість витрачених на неї годинників.

У разі створення цікавих стартапів прототип може стати частиною презентації для майбутніх інвесторів, показавши наочно переваги та особливості задуму, перспективи ідеї, для втілення якої збираються кошти.

UX-дизайн

Розглядаючи стадії розробки програми, Не можна назвати найважливішою якусь одну – тут все взаємопов’язано: професіоналізм виконання однієї з них впливає як на наступні кроки, так і на весь проект загалом. Зусилля UX-дизайну спрямовані на проектування досвіду користувача – він вигадує, яким чином відвідувачі можуть взаємодіяти з алгоритмом, наскільки легко може дійти до потрібної дії.

Ступінь деталізації може бути різним: від малювання начерків екранів і кількох простих кнопок для переходу до певних функцій до аудиту конкурентів та тестування інтерфейсів на представниках ЦА з подальшою обробкою відгуків.

UI-дизайн

Ще один крок – створення UI-дизайнером візуального стилю. Після його завершення має бути ясно, як виглядатиме та функціонуватиме програма. Використовуючи напрацювання по UX, UI-дизайнер підбирає відповідну колірну схему та шрифти, розробляє іконки та оформлення кнопок, вибудовує сітку, детальніше малює екрани та всі елементи.

Грамотна розробка інтернет-додатків передбачає тісну взаємодію фахівців з UX та UI, оскільки зусилля обох спрямовані на пошук найкращих дизайнерських рішень для найкращого кінцевого результату. В основі дизайну повинні бути закладені такі принципи, як ясність та доступність, узгодженість та послідовність, простота зворотного зв’язку, гнучкість та чуйність, естетика та зовнішня привабливість.

Читані та зручні для сприйняття шрифти,не яскраві і приємні оку колірні схеми, адекватна клавіатурна навігація, логічна структура вмісту, послідовність та простота компонування елементів – все це допомагає людям із будь-яким рівнем когнітивного розвитку без будь-яких труднощів використовувати програму.

Фронтенд

Фронтенд-розробник створює зовнішню частину продукту. Це те, з чим клієнти можуть взаємодіяти безпосередньо: інтерфейс, вікна для введення символів, кнопки, навігація, анімовані елементи і т.д.

Що використовують у фронтенд:

 1. CSS – відповідає за стилізацію сторінки та всього розташованого на ній, задаючи оформлення (розмір, колір тощо) та зовнішню привабливість. Без CSS все виглядало б набором схем та незрозумілих знаків.
 2. HTML – визначає розташування елементів на сторінці та щодо один одного.
 3. JavaScript – допомагає «оживити» простір сторінки, забезпечує реакцію компонентів на дії відвідувача. Саме ця технологія відповідає за спливаючі повідомлення в момент наведення на них курсору, за можливість перетягувати та «кликати», вводити текст, вимагати команди і т.д.

Крім того, сучасні розробники застосовують фреймворки, бібліотеки, інші інструменти, за рахунок яких вдається досягати дивовижних результатів із мінімальними витратами. Але в основі багатьох з цих технологій лежать ті самі рішення.

Адаптивний дизайн, правила завантаження та відображення елементів, клікабельність, наявність анімації, різноманітних компонентів для взаємодії – все це має ключове значення та підбирається індивідуально для кожного кейсу.

Бекенд

Продуманий функціонал потрібно правильно технічно оформити – за це у відповіді бекенд-розробник. Він вирішує, як додаток пов’язані з базами даних, як здійснюються задані події (оплата навчального курсу, бронь номери у готелі, наприклад), наскільки адекватно збудовані все процеси.

Back-end-розробники застосовують різні серверні мови (Java, Python, Golang і т.д.), завдяки яким вдається побудувати потрібний функціонал і забезпечити логіку користувача. У поєднанні з серверними фреймворками (Spring, Django, Laravel та ін.) ці мови допомагають помітно спростити процес і зробити підсумковий продукт масштабованим, легко обслуговуваним, ефективним.

Один із обов’язкових компонентів бекенд – база даних, яка закриває питання зберігання та управління всією інформацією. Вона може бути реляційною чи нереляційною – вибір варіанта залежить від параметрів проекту та його вимог. Важливо подбати і про безпеку – захист зібраних конфіденційних даних, ліквідація вразливостей, боротьба з атаками на скриптинг та SQL-ін’єкціями реалізуються за рахунок рішень, пов’язаних із шифруванням, авторизацією, автентифікацією тощо.

Бекенд-фахівець у відповіді за стабільне та коректне функціонування всієї системи, побудова зв’язку між усіма її компонентами, інтеграцію з тими чи іншими сервісами та службами, структуру та зберігання інформації, логіку обчислень та алгоритмів. І тому питанню внутрішньої архітектури приділяють максимум уваги.

Тестування

Локальне тестування – один із найважливіших кроків, від якості здійснення якого залежить кінцевий результат. Фахівці проводять запуск продукту з ретельним відстеженням усіх процесів та функцій.

В даному випадку йдеться не про звичне користувачеві тестування, в процесі якого просто здійснюються натискання на кнопки та переходи по сторінках. Для глибокої та всебічної перевірки тестувальник повинен мати базові знання цілого спектру методів та інструментів. Спочатку складається план, проводиться підготовка, вибираються відповідні інструменти та автоматизовані засоби.

Тестування може бути регресивним, інтеграційним, навантажувальним, бути виконаним автоматично або вручну, стосуватися продуктивності, баз даних, сумісності з браузерами та гаджетами, інтерфейсу, веб-безпеки тощо. Усі знайдені баги виправляються, рішення за необхідності доопрацьовуються. Через війну формується звіт.

Запуск веб-проекту

Коли всі етапи розробки програми пройдені, продукт може бути запущений та представлений замовнику, користувачам. Незважаючи на те, що все вже готове, спеціалістам належить ще виконати певні роботи, пов’язані з конфігуруванням серверів, завантаженням програми на хостинг, її налаштуванням та іншими операціями.

Відразу ж після запуску та налагодження здійснюється моніторинг за стабільністю та коректністю функціонування програми. Упевнившись, що все працює, проект передається замовнику. Тепер йому потрібно подбати про здійснення підтримки та обслуговування, регулярне оновлення, усунення помилок у разі їх появи вже в процесі експлуатації. Крім того, для багатьох проектів актуальним є їх просування на ринку послуг.

Сьогодні створення веб додатків є одним із найбільш популярних напрямків. З розвитком інформаційних технологій бізнесу доводиться реагувати на безліч складних викликів: оптимізувати процеси, розвиватися, гнучко змінюватися та використовувати максимум можливостей для залучення, утримання клієнтів. І створений професіоналами продукт може стати одним із ефективних способів досягнення поставленої мети.