Що таке cms (цмс) сайту

CMS сайту – це програмне забезпечення, яке призначене для керування контентом веб-ресурсу. Після встановлення та налаштування системи, користувачі, які не мають спеціальних знань у сфері веб-розробки, можуть легко керувати вмістом сайту: додавати нові сторінки, завантажувати тексти та медіа файли, редагувати блоки меню тощо.

Абревіатура складена з англійських слів система управління контентом, розшифровка яких звучить як “система управління контентом”. Саме полегшення роботи з вмістом веб-майданчика і полягає основне завдання всіх CMS. У широкому розумінні цим словом можна назвати будь-яке програмне забезпечення, яке дає змогу ефективно керувати значними обсягами даних і працювати з вмістом новин, інтернет-магазинів і т.д.

Двигун для сайту є упорядкованою конфігурацією внутрішніх та зовнішніх елементів, сформовану професіоналами цілісну програму. Вона забезпечує функціонування продукту та комфортну з ним взаємодію авторизованого користувача, який не має спеціалізованих знань та навичок.

Система управління дозволяє реалізовувати такі функції

Система управління дозволяє реалізовувати такі функції:

 • Створення веб-майданчика з нуля, публікація його в мережі, інтеграція з будь-якими сервісами, розширення шляхом встановлення доповнень.
 • Дизайн та макет, стилі – вибір вже сконструйованих дизайнерських шаблонів і тим, їх налаштування для точної відповідності до вимог бізнесу, підбір кольорів, шрифтів, стилів та інших складових.
 • Упорядкування наповнення – формування та редагування сторінок, меню, категорій через передбачений для цього інтерфейс; можливість завантажувати, зберігати та керувати зображеннями, відео, аудіофайлами та іншими мультимедійними компонентами.
 • Адміністрація – управління користувачами та їх правами завдяки вбудованим засобам, визначення їх ролей та прав доступу.
 • Моніторинг та аналітика – завдяки наявності алгоритмів для відстеження відвідуваності, аналізу поведінки відвідувачів та інших метрик для оптимізації.
 • SEO-оптимізація – практично у всіх ЦМС є все необхідне для налаштування мета-тегів, URL-структури, карти веб-ресурсу та інших параметрів, що сприяють його оптимізації для пошукових систем.

Намагаючись зрозуміти, які бувають CMS, що це таке, важливо не плутати їх із конструкторами, які значно обмежені за функціоналом та набором можливостей, дозволяючи створювати лише найпростіші проекти з макетів. У той час як системи керування контентом дають набагато більше свободи та варіантів, завдяки чому на їх основі успішно роблять великі унікальні онлайн-майданчики.

Як працює CMS

Як працює CMS

Розбираючись, що таке CMS, Треба приділити увагу особливостям взаємодії її з користувачем. Будь-яка система оснащується спеціальною багаторівневою панеллю з простим для сприйняття інтерфейсом, покликаним спростити виконання різних дій людині, яка не має досвіду програмування. Весь арсенал доступний непрофесіоналу прямо у браузері та надають широке поле для діяльності.

Основні компоненти взаємодії включають:

 1. База даних – зберігання всієї інформації про контент, відвідувачів, налаштування тощо. Може бути структурованою (MySQL, PostgreSQL, SQLite) чи іншою.
 2. Інтерфейс користувача – у відповіді за зручність формування, редагування та управління вмістом.
 3. Ядро – центральний програмний компонент, який відповідає за базову функціональність.
 4. Модулі – розширюють опції, додають нові «фішки» (галереї зображень, форми зворотного зв’язку, зв’язок із соцмережами та інші).
 5. Шаблони – визначають зовнішнє відображення та структуру.

Системи управління контентом – Це основа майданчика, покликана зробити так, щоб всі компоненти працювали і виконували поставлені завдання, а керувати масивом могла будь-яка людина.

Головні функції у взаємодії з даними на будь-якому рівні:

 • Додавання контенту та копіювання – тексту, фото/відео, будь-яких інших файлів.
 • Редагування та видалення – всього контенту та елементів для представлення їх у потрібному адміністратору вигляді.
 • Обробка та аналіз – формування графіків, звітів, прайсів та ін.
 • Додаткові операції – підготовка розсилок, робота з чатом та інші.

ЦМС – це система, що працює за стандартними алгоритмами. Процес взаємодії з адміном виглядає так: віддається запит через веб-інтерфейс, ядро ​​його обробляє та визначає правильні дії, звертається до БД для збереження або зміни інформації, далі все це обробляється та передається шаблону, який формує HTML-сторінку для відображення. Після цього дається відповідь адміністратору у форматі зміненого контенту, який він може переглядати або редагувати.

Види CMS

Види CMS

Вибираючи ЦМС, можна зіткнутися із низкою проблем. Справа в тому, що практично все движки сайтів дозволяють зробити ресурс будь-якого рівня складності та типу – від інтернет-магазину чи ЗМІ до блогу про подорожі та курси навчання.

Серед програмістів є ті, хто вважає WordPress універсальним і єдино можливим вибором, тоді як іншим простіше працювати з Drupal або Joomla! Проте всі вони мають ряд особливостей, можуть передбачати низку обмежень та унікальних рішень. Тому до питання потрібно підходити дуже серйозно, враховуючи в ході безліч параметрів.

CMS системи бувають платними і умовно безкоштовними, що означає наявність певних витрат на покупні теми, додаткові елементи, але відсутність регулярних платежів за використання рішення. Код може бути відкритим із дозволом вносити правки та закритим. ЦМС може бути написаною з нуля без прив’язки до будь-якого стандартизованого макету або встановленої «з коробки».

CMS з відкритим кодом

Відкритий код дозволяє буквально будь-кому бажаючому дописувати двигун, модифікуючи і покращуючи його. Тому для них у мережі можна знайти багато тем і макетів, регулярно виходять оновлення та розширення, оперативно відшукуються та усуваються вразливості. Вибравши такий варіант, можна отримати справді великий арсенал і низку плюсів – гнучкість і налаштування, низька ціна, незалежність від постачальника, активне ком’юніті, великий пакет ресурсів.

Боксові CMS

Доопрацьовані пропозиції із закритим кодом, вносити зміни до яких дозволено (та під силу) лише офіційним розробникам. ЦМС пропонують вже встановлені опції та дизайн, які досить просто розпакувати, запустити та застосовувати. Число доповнень і тим менше, ніж у випадку з Open Source, але для багатьох випадків це може бути не критично. Особливо якщо є запит в оперативному запуску невеликого онлайн-магазину або лендінг без опрацювання кожної деталі. Приклади: Wix, Tilda, Shopify, SitePro.

Самописні CMS

Це унікальна платформа, яка спроектована вручну для конкретних потреб. Гарантує повний контроль над функціональністю та дизайном, шанс на реалізацію будь-якого задуму без жодних обмежень. Такий варіант вимагає глибоких знань від виконавця та серйозних фінансових витрат від замовника, але дарує високу гнучкість, оригінальність, унікальність.

Варто зазначити, що навіть після завершення робіт та запуску проект може вимагати чималих вкладень. Адже для доопрацювання або будь-яких змін потрібно залучати творця або іншого експерта, якому доведеться з нуля розбиратися в коді. А це довго і дорого, тож про всі нюанси варто подумати до початку співпраці.

Фреймворки

Фреймворк – це своєрідна «заготівля», модель, за допомогою якої можна швидко та зручно створити платформу для будь-яких завдань. Йдеться про набір бібліотек, цілісні інструменти, які значно прискорюють роботу. Але й ускладнюють теж, адже тут доводиться окремо створювати адмін панель, що в деяких випадках може дорівнювати написанню ще одного продукту з нуля.

Із плюсів такого варто згадати: відсутність обмежень та шанс на реалізацію будь-якого функціоналу. Підходить для нестандартних ТЗ, де важливими є чітке дотримання вимог щодо структури, масштабованість та висока продуктивність.

Популярні CMS

Популярні CMS

Сьогодні в мережі можна знайти різні движки для сайтів – Кількість досягає декількох сотень. У різних категоріях лідирують свої фаворити, адже для проектування великого онлайн-магазину актуальні одні вимоги, для запуску особистого блогу – зовсім інші.

Але є один бренд, який займає верхні рядки рейтингів упродовж багатьох років, стаючи лідером практично у всіх сферах та країнах. Розглядаючи популярні CMS не можна не згадати WordPress, на базі якого зроблено вже понад 850 мільйонів сайтів у світі, що становить 43% від загальної кількості.

Вордпресс використовують 97% блогерів, які публікують щомиті по 6 постів. CNN, Spotify та TED вибирають Вордпрес і щодня на ній створюються близько півтисячі платформ. Для ЦМС створено понад 60 000 безкоштовних плагінів і доступна безліч платних, безкоштовних тем. Це безперечний лідер, до показників якого навряд чи колись зможуть «дотягнутися» конкуренти.

Друге місце у рейтингу популярних система керування веб-контентом займає Shopify із показником 5,5% від частки ринку. Популярність обумовлена ​​простотою застосування, вдалими шаблонами, інтеграцією з платіжними сервісами, високою безпекою та хмарною інфраструктурою. Вона ідеально підходить для електронної комерції, надаючи все необхідне для запуску та масштабування онлайн-бізнесу.

Далі йдуть Wix, Squarespace, Joomla і самописні двигуни.

WordPress

CMS WordPress – це найпопулярніший вибір у всьому світі. Має багатий функціонал для блогів, візиток та онлайн-магазинів. Підтримує тисячі плагінів та тем. Легко керується через веб-інтерфейс. Є вбудовані модулі SEO та безпеки. Часті оновлення забезпечують стабільність та ліквідацію вразливостей.

1С-Бітрікс: Управління сайтом

Має значний арсенал для створення та підтримки веб-проектів: ЦМС, зручний конструктор, інтернет-магазин, інтеграція з 1С. Обіцяє гнучкість, все для SEO просування, масштабованість, підходить для різних завдань – від корпоративних порталів до онлайн-супермаркетів. Купівля та щорічне продовження ліцензії, без якої неможливо буде оновлюватися, є обов’язковими у всіх пакетах.

OpenCart

CMS OpenCart – це free open-source платформа для інтернет-торгівлі. Проста в установці та експлуатації. Має широкий набір функцій: управління товарами, замовленнями, оплатою та доставкою, звітність. Підтримує безліч плагінів і для організації структури. SEO-оптимізація, легкість інтеграції та активна спільнота роблять Opencart найкращим вибором для e-commerce.

Тільда

CMS Tilda – це продукт для лендінгів та веб-сайтів без програмування. Має інтуїтивно зрозумілий редактор, багату бібліотеку блоків та анімацій. Забезпечує мобільну адаптацію, оптимальну швидкість завантаження та SEO-оптимізацію. З Тільдою цілком реально оперативно та без зусиль реалізовувати креативні та ефективні онлайн-проекти навіть новачкові.

Joomla

CMS Joomla – це універсальна платформа, де можна реалізувати будь-яку ідею. Пропонує набір базових алгоритмів та додаткових, які встановлюються окремо. Низькі вимоги до хостингу, масштабованість та тисячі компонентів – переваги, які цінують багато розробників. У той же час, неліцензійні розширення та ризик злому, не дуже логічна внутрішня архітектура та складності у побудові онлайн-торгівлі є суттєвими недоліками.

Magento

Відмінно підходить для e-commerce, надаючи чималий арсенал рішень. Адаптивні шаблони, свій алгоритм кешування, серйозні вимоги до ресурсів хостингу, необхідність залучати до робіт висококваліфікованого фахівця, відсутність візуального редактора, складності використання адмінки – моменти, про які не можна забувати.

Drupal

Дуже потрібний при проектуванні корпоративних веб-продуктів. Тут немає звичної адмінпанелі, але є можливість впроваджувати будь-які ідеї як на рівні окремих сторінок, так і всього проекту, готовий пакет інструментів для пошукової оптимізації. Модулей багато, тому знайти коректний під запит не важко. Щоправда, деякі користувачі наголошують на складностях в експлуатації.

laravel

Сучасний кадр для веб-розробки на PHP. Відомий своєю елегантною синтаксичною структурою, ORM Eloquent, інтеграцією Composer та Blade-шаблонами. Обіцяє хорошу продуктивність та розробку за принципами MVC, а також чимало засобів для комфортної роботи з БД, маршрутизацією та тестуванням.

Переваги і недоліки

Переваги і недоліки

Серед головних плюсів зазначають:

 • Не потрібно мати глибоке пізнання в області мов програмування.
 • Набір встановлених, продуманих та створених дизайнерами рішень в оформленні веб-ресурсу з урахуванням адаптації для мобільних пристроїв та інших налаштувань.
 • Логічна організація таксономії (групи, рубрики, розділи, категорії).
 • Маса встановлених компонентів, розширень – для SEO-просування, чати для спілкування, програми для підвищення рівня безпеки, віджети соцмереж.
 • Наявність повнофункціонального модуля для редагування вмісту та просте адміністрування з різнорівневими правами доступу, яке може виконувати будь-який співробітник компанії-замовника.
 • Мінімальні терміни завершення робіт, порівняно низькі витрати.
 • Інформаційна підтримка ком’юніті, публікація у вільному доступі до інструкцій та FAQ, документації.

З мінусів виділяють:

 • Ряд обмежень, що викликають складності при бажанні зробити унікальні веб-проекти з дизайном, що «чіпляє», і оригінальними «фішками».
 • Вразливість – стандартизовані алгоритми завжди несуть ризик атаки ботів, зломів. Злом однієї самописної ЦМС менш ймовірний, ніж масові зараження веб-ресурсів через знайдені недоробки не оновлених безплатних двигунів.
 • Громіздка архітектура може негативно впливати на швидкість завантаження, продуктивність, споживання ресурсів.

Як вибрати CMS

Спочатку бажано все продумати та проаналізувати. Базові аспекти – це тип майбутнього веб-ресурсу, необхідність у реалізації специфічних функцій та дизайнерських «фішок», бюджет і плани з адміністрування (чи клієнт самостійно оновлюватиме, розвиватиме, просуватиме і т.д.).

При виборі враховують такі фактори:

 1. Вид наповнення (статті, зображення, відео, товари тощо).
 2. Рівень технічної складності адміністрування.
 3. Гнучкість та масштабованість для розвитку, додавання елементів та функцій, коректного функціонування у разі збільшення трафіку та обсягу контенту.
 4. Спільнота та підтримка – важливі у процесі усунення проблем, пошуку працюючих рішень.
 5. Безпека – ЦМС повинна регулярно оновлюватися для закриття «дір» та виправлення вразливостей.
 6. Наявність SEO-інструментів для підвищення видимості у пошукових системах.
 7. Інтеграція коїться з іншими сервісами (соціальні мережі, аналітика, e-commerce тощо.).
 8. Тип ліцензії та вартість, доступність тем, відгуки та рекомендації.

Перш ніж приймати будь-які рішення, бажано розглянути кожен із варіантів, вивчивши всі нюанси. Чим більш поширена платформа, тим більше фахівців із нею взаємодіють і тим дешевше можуть коштувати їхні послуги (хоча цей фактор, звичайно ж, суб’єктивний при розрахунку бюджету). Чим більше співтовариство – тим швидше вирішуються знайдені проблеми та простіше знайти відповідь на будь-яке запитання.

Є певні ніші, де працюють бренди. Так, на Друпал часто роблять корпоративні та великі портали новин, а OpenCart користується популярністю у сфері електронної комерції. Для блогу, лендингу, «статейника» добре підійде Вордпрес, який спочатку створювався для цих потреб. Форуми роблять на vBulletin, phpBB, yaBB, магазини для Європи та США – Magento. Джумла та Бітрікс підійдуть для веб-платформ із серйозним обсягом наповнення.

Як дізнатися CMS сайту

Як дізнатися CMS сайту

Дізнатися, який движок сайту можна навіть без доступу до його адміністративної частини. Часто така необхідність з’являється у процесі аналізу конкурентів, пошуку вдалих ідей для проектів замовників, приведення як приклади вже готових магазинів чи порталів.

Насамперед, варто згадати спеціальні сервіси – iTrack, 2ip.ru, BuiltWith, WhatCMS і схожі надбудови для браузерів. Іноді інформацію вказують у футері. Якщо все це не спрацювало, зрозуміти, на який CMS сайт можна переглядати код сторінки. Достатньо відкрити головну, натиснути поєднання Ctrl+U, потім пошук Ctrl+F та «generator» – швидше за все, поруч із цим словом висвітиться бренд. Він є всередині тега head.

Допоможе вивчення морфології URL – кожна система передбачає свої аспекти формування посилань, тому за умови відсутності особливих налаштувань ЧПУ можна просто зрозуміти тип структури. Іноді допомагають cookies та прописані в них параметри. Можна спробувати підібрати шлях переходу до адмінки, додавши до назви веб-сайту відповідне закінчення. Існує корисна інформація у файлі robots.txt – у рядках сторінок, заборонених для індексування.

Розробка сайту за допомогою CMS

Це розумний вибір у випадках, коли потрібно створити цифровий продукт швидко та якісно, ​​вклавши в нього мінімум фінансів та в майбутньому забезпечивши просту взаємодію. Сучасні CMS здатні задовольнити усі важливі вимоги будь-яких ТЗ – від персональних блогів до багатосторінкових супермаркетів.

За умови грамотного підходу в розробці та регулярного оновлення вони здатні дати високий рівень безпеки, масштабованість і розширюваність функціоналу, адаптивність, не вимагаючи при цьому серйозних витрат на адміністрування та обслуговування. Зручність, простота, ефективність, надійність та варіативність – те, за що люблять готові рішення програмісти та їхні клієнти.