Основні етапи розробки дизайну сайту

Візуальне оформлення веб-ресурсу – одна з найвагоміших складових будь-якої онлайн-платформи. Адже саме від того, наскільки привабливим, зручним і функціональним воно буде, залежать ефективність просування, рівень лояльності клієнтів, можливість досягнення поставлених бізнес-цілей. Тому приваблюють професіоналів, які мають глибокі знання, навички та досвід.

Усі етапи розробки дизайну можна умовно поділити на чотири комплекси:

 1. Підготовка – передбачає збирання та обробку відомостей, проведення різноманітних досліджень, обговорення вимог та деталей під час брифінгу на формування єдиної концепції та визначення плану подальшої взаємодії, укладання ТЗ та договору.
 2. Концепт – створення образу та подальшої стилістики проєкту.
 3. Верстка – поетапно реалізуються всі прописані у ТЗ пункти, результатом чого має стати завершений цифровий продукт.
 4. Завершення – проводиться тестування, виправляються виявлені помилки, вносяться правки за потребою, знову перевіряється і лише після затвердження концепт передають розробнику.

Перший етап створення дизайну сайту

Перш ніж приступати безпосередньо до реалізації завдання, потрібно ретельно все спланувати та оформити. На якість кінцевого результату впливають усі етапи створення дизайну сайту. Але саме на підготовчому закладається база майбутньої взаємодії: замовник надає вимоги та побажання, студія опрацьовує структуру, вказує вартість та укладає договір.

Від можливості сторін дійти спільного знаменника і налагодити ефективну комунікацію залежить весь процес. Наявність покрокового плану дозволить уникнути непорозумінь та побудувати взаємовигідну співпрацю, за підсумками якої замовник у термін отримає відповідний його очікуванням та бізнес-цілям веб-ресурс, а виконавець – лояльного клієнта та оплату.

Брифінг

Брифінг

Це перше спілкування клієнта з виконавцем, під час якого обговорюються всі подробиці. Проводиться може у вигляді особистої зустрічі, анкетування, дзвінка з відео/аудіозв’язку, листування поштою або в месенджері. Найчастіше бриф на розробку сайту складають у формі опитувальника, який деталізує кожен крок співробітництва та дає відповіді на безліч запитань.

Завдяки брифу вдається заощадити час та фінанси, уникнувши внесення великої кількості правок та незліченних дзвінків з кожного питання. Адже в документі збирають усі необхідні відомості, які обов’язково знадобляться пізніше.

Що включає стандартний бриф:

 • Ключова інформація про фірму, сферу діяльності, цільову аудиторію, конкурентне середовище.
 • Цілі, під які планується веб-майданчик (підвищення продажу чи впізнаваності товару, покращення репутації, залучення партнерів, перехід з офлайну в онлайн тощо).
 • Бюджет та час, які є в наявності.
 • Розподіл ролей – визначаються зони відповідальності, правила узгодження змін, внесення поправок.
 • Ризики – продумується алгоритм дій у разі непередбачених обставин (скорочення фінансування чи термінів, вплив форс-мажорів, обставин тощо).
 • Побажання та обмеження – все, що допускається чи заборонено впроваджувати (певні кольори, терміни, теми, інші особливості).
 • Оцінка результату – критерії та параметри ефективності та якості завершеного проєкту.
 • Організаційні моменти – прописуються для забезпечення комфорту всіх учасників та виключення непорозумінь, конфліктів (відповідні години та дні, способи зв’язку та ін.).
 • Обговоривши всі питання, учасники розуміють, чи підходять їм умови та приймають рішення щодо можливості співпраці. При позитивному результаті основі брифа складається технічне завдання з детальним описом всіх кроків, вартості й термінів.

Прорахунок вартості роботи

Ціна послуг може розраховуватися кількома шляхами: за кількістю сторінок та компонентів, за кількістю витрачених фахівцями годинників. Якщо прорахунок вартості дизайну веб-сайту здійснюється за першим алгоритмом, то тут просто беруть до уваги обсяги. Як правило, ціна головної завжди значно дорожча, ніж сума, яку запросять за відтворення унікального графічного оформлення внутрішніх сторінок.

Якщо веб-студія вважає оплату за ресурсом, то для кошторису беруть кількість співробітників і ціну їх праці за одну годину. У такому разі підсумкова сума залежить від тривалості роботи над проєктом, а також рівня кваліфікації залученого члена команди – розцінки junior, middle та senior можуть відрізнятись у рази.

Розраховуючи суму, обов’язково беруть до уваги всі, що входить у створення дизайну сайту. Адже ТЗ можуть сильно відрізнятися: у той час, як для промальовування невеликого інформаційного порталу у світлих тонах достатньо створити кілька фонів і кнопок, інтернет-магазин гаджетів потребуватиме ретельного промальовування логотипу, безлічі іконок та полів, інтерактивів, анімації та іншого.

Складання договору

Після узгодження всіх моментів підписується юридичний документ, який визначає умови співробітництва. Договір на розробку сайту включає: розрахунок оплати, термінів та обов’язків сторін, а також правила володіння інтелектуальною власністю. Спирається на детальне ТЗ, уточнює відповідальність за зміни, забезпечує конфіденційність та передбачає механізм вирішення конфліктів. Бажано, щоб документ був простим та зрозумілим усім залученим особам, захищав їхні права та інтереси.


Збір інформації та матеріалів

Одна з критично значимих стадій, оскільки від якості проведеної підготовки безпосередньо залежатиме результат. Адже кожен окремий дизайн проєкт сайту включає етапи роботи, що спираються на дослідження та аналіз, проведені у підготовчий період.

Замовник, зі свого боку, має бути максимально відкритим, здатним доступно сформувати цілі взаємодії та описати бажаний результат, готовим надати будь-яку запитану інформацію. Адже чим краще фахівці розумітимуть специфіку бізнесу та унікальність продукту, тим вдаліше зможуть реалізувати всі отримані відомості у дизайнерських рішеннях.

Співробітники веб-студії, у свою чергу, проводять глибокий аналіз та цілий комплекс досліджень для того, щоб зуміти спроєктувати не тільки красивий і зручний продукт, але й зробити його конкурентоспроможним, ефективним, що сприяє розвитку компанії, формуванню лояльності відвідувачів, залученню нових замовлень та збільшенню прибутків.

Матеріали та інформація замовника

Надаються такі відомості:

 • Все про компанію: назва, дата заснування, адреса, контакти, сфера діяльності, географія продажів, інтернет-ресурси, досягнення, нагороди.
 • Особливості бренду: переваги, специфіка виробництва, цінності та філософія, місія, tone of voice, слоган.
 • Параметри ЦА: бажано отримати докладний портрет потенційного клієнта із зазначенням віку, статі, місця проживання, рівня доходів, соціального статусу, захоплень та інтересів, потреб та болів. За наявності будь-яких статистичних, аналітичних досліджень їх також запитують.
 • Продукція або послуги: характеристики, описи, плюси та мінуси, ціновий сегмент.
 • Унікальна торгова пропозиція: у чому вигода звернення до компанії, що її виділяє серед сотні таких самих.
 • Тенденції ринку: шляхи розвитку, переваги ЦА, ідеї партнерів.
 • Довгострокові та короткострокові плани.

Фірмовий стиль

Якщо бренд вже є, його використовують у веб-розробці. Йдеться про унікальний набір дизайнерських елементів (логотип, колірна палітра, типографіка та загальний вигляд графіки), який робить бренд чи товар впізнаваним, наголошує на його індивідуальності та цінності.

Завдяки витриманому у всіх графічних матеріалах корпоративному стилю бізнес починає асоціюватись з певними кольорами, зображеннями, посиланнями. Фірмовий стиль у дизайні сайту доповнює поліграфію та візуал груп/сторінок у різних каналах комунікації, створює цілісний вигляд, закріплює позитивне враження та виділяє серед конкуруючих фірм.

Дослідження ніші та конкурентів

На цій стадії аналізуються веб-майданчики конкурентів для виявлення стійких трендів, вдалих дизайнерських задумів та поширених помилок. Увага приділяють як «гравцям», що нещодавно з’явилися, у сфері, які змогли досягти успіху за короткий час, так і авторитетним брендам, які давно й завзято утримують звання лідерів ніші. Важливо зрозуміти, що їх поєднує та дозволяє залучати нових відвідувачів, підтримувати лояльність постійних покупців.

Дослідження ніші допомагає зрозуміти запити ринку та болю ЦА, провести аналіз поведінки споживачів, знайти актуальні тенденції та точки контакту з відвідувачами. Забезпечує точніше розуміння динаміки розвитку ринку для правильного позиціонування, проєктування візуалу з урахуванням особливостей ЦА.


Підбір референсів з дизайну

Підбір референсів з дизайну

Референс – це приклад натхнення. Це те, на що можна спиратися як прийнятний результат. До того, як розробити дизайн веб-сайтуУ мережі збираються варіанти вже запущених проєктів, які за тими чи іншими параметрами відповідають тому, що має вийти в результаті.

Збір референсів дає змогу знайти вдалі ідеї, вивчити свіжі тренди, допомагає зрозуміти, чого відштовхуватися, у якому напрямі рухатися, і навіть виключити неприйнятні тенденції та більш точно визначитися з деталями. Маючи перед очима готовий приклад, простіше обговорювати проєкт та узгоджувати конкретні моменти, синхронізувати цілі та доносити побажання.

Підбирати референси може замовник – показавши дизайнерам, що хоче отримати та які майданчики йому найбільше подобаються. Шукати вдалі майданчики може і співробітник веб-студії, демонструючи приклади з власного портфоліо чи мережі. Допомагає вивчення схожих проєктів у ситуації, коли хочеться перевірити вигадану концепцію на життєздатність.


Створення прототипу

Прототипування – це макет, що демонструє структуру та зовнішній вигляд веб-проєкту зі схематичним відображенням головних елементів та імітацією взаємодії користувача з функціоналом. Створення прототипу дозволяє презентувати ідею та оцінити юзабіліті, відшукати та усунути баги до повноцінного проєктування, заощадивши чимало грошей та часу.

Прототип конструюють у графічних редакторах або спеціальних програмах, він може відрізнятися за клікабельністю та деталізацією. Завдяки йому можна легко протестувати рішення без значних вкладень, швидко внести правки, доопрацювати вразливі місця і лише після цього приступати до програмування та верстки.

Завдання, які вирішує прототипування:

 1. Виявлення багів – та його виправлення з мінімальними витратами, на відміну ситуації, коли зміни вносяться у вже написаний код і програми.
 2. Пошук найкращих ідей – шанс протестувати кілька задумів, обравши найвдалішу.
 3. Оцінка юзабіліті – щоб перевірити, чи комфортно мати справу з функціональною частиною, чи все зрозуміло влаштовано, чи реально перейти у вказаний розділ або виконати дію за пару кліків.

Контент

Це будь-яка інформація, представлена ​​у різних форматах (текст, фото, відео чи аудіо), на головній, сторінках з описами, в окремих полях, блоках з метою залучення, утримання відвідувачів.

Розбираючись з тим, що таке контент для сайту, потрібно знати основні критерії, яким він повинен відповідати:

 • SEO-оптимізація – всі матеріали мають бути чітко структуровані та відповідати вимогам пошукових машин, які формують видачу та піднімають у ТОПи якісні, корисні та відформатовані статті.
 • Грамотність – відсутність орфографічних, граматичних, стилістичних, пунктуаційних та інших помилок.
 • Достовірність – відповідає за користь контенту для відвідувача та рівень довіри.
 • Інформативність – чим цікавішим і «чіпляючим» буде вміст, тим більше людей заходитимуть і повертатимуться.
 • Актуальність – відповідність заповнення реалій навколишнього світу, поточних трендів.
 • Унікальність – впливає на SEO та відвідуваність, виділяє серед конкурентів.
 • Оригінальність – плануючи основні етапи дизайну і замовляючи у фахівців наповнення, багато хто слідує шаблонним алгоритмам, забуваючи про те, що сучасний ринок вимагає нестандартних рішень та креативу. У світі існує до двох мільярдів веб-ресурсів. Але лише ті, над якими працюють талановиті виконавці, які вміють шукати ексклюзивні рішення, стають успішними.

Дизайн

Підсумкова мета дизайнера – зробити ресурс ефективним і таким, що виконує всі поставлені завдання. Адже дизайн веб-сайтів створюється для закриття конкретних питань, які чітко прописуються у ТЗ та стають основою для розробників. Це може бути інформування про нову акційну пропозицію (лендінги) або підвищення продажів завдяки доданню онлайн-каналу (інтернет-магазин).

Як будується дизайн веб-сайтів і від чого залежить результат:

 1. Дотримання базових принципів – гармонійне поєднання відтінків і шрифтів, правильна композиція та поділ простору, обов’язковий облік поведінкових факторів та психологічних особливостей сприйняття людиною візуалу.
 2. Управління увагою – треба зазначити, що ресурс має всього 2-3 секунди на формування першого враження у користувача і бажання залишитися тут, а не йти далі. Професійний дизайнер може не просто зробити продукт «чіпляючим» та інформативним, але здатним викликати бажання читати/дивитися далі, переходити на інші блоки, включатися до інтерактивів.
 3. Виділення елементів СТА за допомогою графічних прийомів – щоб ненав’язливо підвести покупця до виконання цільової дії (натиснути кнопку «купити» або зателефонувати за номером телефону, наприклад).

Стилі дизайну

Напрямків існує безліч і кожне з них може стати ідеальним вибором для того чи іншого майданчика. Уподобання користувачів змінюються згодом: щось виходить у тренди, щось стає неактуальним. Але орієнтуватися при виборі варто більше на параметри ресурсу, що проєктується, і цільову аудиторію, ніж на модні тенденції.

Які бувають стилі онлайн-проєктів:

 • Класичний – з простими та рівними лініями, спокійними відтінками, стандартними шрифтами, шаблонною сіткою розташування блоків. Відрізняється акуратністю та строгістю, підходить для серйозних тематик.
 • Apple-стиль – багато хто бачать його буквально, наводячи приклад візуал ресурсу корпорації, для якого характерні мінімалізм, строга ієрархія, чіткість, акцент на товарі та відсікання всього непотрібного.
 • Мінімалізм – мало ефектних деталей, багато вільного місця, акцент на окремих точках, монохром або 2-3 кольори, чіткість та вишуканість у кожній лінії.
 • Мальований – змориться ексклюзивно та незвичайно, є результатом праці художника-ілюстратора та обходиться дорого, часто з рукописними заголовками.
 • Інформаційний – стандартний візуал для інформагентств та видань новин, який відмінно виконує свої функції та може підійти для корпоративних блогів, «візиток».
 • Метро – з картковою структурою та зрозумілою сіткою розташування контенту у просторі, функціональний та легко адаптований для мобільних пристроїв.
 • Вінтаж – витончений та шикарний, але строгий та декоративний. З рамками, вензелями, візерунками, чорно-білими фото, приглушеними тонами та вишуканими текстурами.
 • Полігональний – футуристичний та креативний, будується на базі геометричних фігур та спрощення, накладання фонів та зображень для глибини та об’єму.
 • Еко – у натуральних тонах, з рівними лініями та приємними фонами, напівпрозорими зображеннями та читабельним текстом. Залишають приємний післясмак непомітним інтерактивом, логікою, декоративністю.
 • Гранж – креативний та екстравагантний, часом недбалий та сміливий, у темних відтінках та складних текстурах, епатує та чіпляє.
 • Плоский (флет) – з простими двовимірними ілюстраціями, без складної 3Д-графіки та тіней, градієнтів. Акуратність, простота, класичне оформлення та сітка з мінімумом колонок.
 • Ретро – візуал з ефектами «під старовину», банерами та відповідною друкаркою, у пастельних тонах.
 • Хай-тек – у холодній чорно-білій палітрі, з металевими текстурами, ламаними геометричними лініями, кресленнями, схемами.
 • Бруталізм – застосовує яскраві насичені кольори, нестандартні форми, різноманітність анімації, відсутність логіки у побудові. Все це може виглядати навіть часом відразливо, але завжди виділяється і добре запам’ятовується.
 • Фестивальний – робить акцент на видовищності та еклектиці, безлічі візуалізацій та WOW-ефектів, яскравості та барвистості. Часто використовується реклами окремих подій, заходів, пропозицій.

Ui Ux дизайн сайту

Реалізація

Розробкою візуального оформлення ресурсу займаються дизайнери User Interface та User Experience. UI UX дизайн – це дві сторони одного процесу, що поєднують візуал та функціональність.

UI (User Interface) фокусується на зовнішньому: значки, палітра кольорів, шапка і все, що бачить людина. UX (User Experience) орієнтований задоволення потреб користувача з допомогою оптимізації навігації, зручності, логічності організації внутрішньої архітектури. Це один найважливіших етапів створення дизайну сайту, від якого залежить ефективність «комунікації» між користувачем і функціоналом.

Реалізація

Здійснюється з використанням Figma – онлайн-редактора, який дозволяє проєктувати внутрішню архітектуру та зовнішній вигляд інтерфейсу для подальшого програмування із застосуванням CSS та HTML. Figma надає інструменти для конструювання макетів, розташування елементів та завдання стилів, що робить його популярним засобом для дизайнерів та фронтенд-розробників.

Пройшовши всі основні етапи роботи над веб-дизайном, важливо коректно зверстати підсумковий продукт. Головні переваги Figma – це легкий експорт готових макетів у будь-які формати, зручний функціонал для спільної роботи команди, засоби інтерактивності та візуалізації, великий вибір інструментів для векторної графіки, малювання, реалізації найсміливіших задумів.

Тестування

Йдеться про перевірку всіх складових на предмет коректності, продуктивності, зручності, відсутності багів:

 • Функціонал – правильність запуску всіх функцій, форм, посилань, пошуку, додавання/видалення, звіряння контенту.
 • Юзабіліті – щоб відчути, чи зручна навігація, оцінити створюване у користувача враження, визначити зайві та відсутні елементи.
 • Інтерфейс – адаптивність, відповідність стандартам, правилам (довжина заголовків, точність перекладу, кросбраузерність).
 • Швидкість завантаження та безпека, локальні специфічні тести.

Передача проєкту клієнту чи розробникам

Чітка і зрозуміла комунікація між наймачем та виконавцем важлива на будь-якому етапі якісного дизайну. Має значення цей аспект при передачі цифрового продукту. Виконавець надає всі файли у зручному форматі, гарантуючи доступність ресурсів та вихідних даних. Макет має бути повністю готовий до реалізації, кожен крок та компонент – чітко зафіксовані.

Це не просто PSD-файл або відмальована картинка, а набір маси деталей у різних форматах (шрифти, логотип, фавікон, кольори, кнопки та інше), з відображенням поведінки окремих компонентів при взаємодії з ними, вікон, що спливають і ін., пояснювальною запискою та гідом за стилями.